Asset Publisher
JAK POMAGAĆ ZWIERZĘTOM, ABY NIE ZASZKODZIĆ
JAK POMAGAĆ ZWIERZĘTOM, ABY NIE ZASZKODZIĆ
JAK POMAGAĆ ZWIERZĘTOM, ABY NIE ZASZKODZIĆ
Często podczas leśnych wędrówek możemy spotkać dzikie lub bezpańskie zwierzę. Tego typu spotkania wywołują u spacerowiczów altruistyczną postawę a co za tym idzie chęć niesienia pomocy. Ale czy wszystkie zwierzęta, które spotkamy w lesie wymagają pomocy? A jeżeli tak to, w jaki sposób pomóc, aby jeszcze bardziej nie zaszkodzić? Poniżej umieszczono kilka podstawowych informacji, w jaki sposób należy się zachować, gdy znajdziemy się w takiej sytuacji.
Znalazłem w lesie martwe zwierzę, co należy zrobić?
Podczas leśnych wędrówek nie raz uda nam się trafić na padłe zwierzę czy to domowe czy dzikie. W związku ze stale zwiększającą się presją człowieka na środowisko bytowania wilków tych przypadków z czasem może być coraz więcej. Niezależnie czy natrafimy na padłe zwierzę lub jego część nie należy truchła dotykać a tym bardziej zabierać – możliwe, że zwierzę padło na skutek choroby zakaźnej. Konieczne jest poinformowanie o zaistniałej sytuacji odpowiedni urząd gminy a następnie lokalne nadleśnictwo.
Znalazłem w lesie ranne zwierzę, co należy zrobić?
W przypadku odnalezienia rannego zwierzęcia domowego lub dzikiego najlepiej skontaktować się z lokalnym urzędem gminy. Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt obowiązek opieki nad wszystkimi zwierzętami tj. domowymi (bezdomnymi) jak i dzikimi przypada właśnie gminie. W tym zakresie gminą udzielają wsparcia Związki Łowieckie oraz lokalny leśniczy.
W przypadku otrzymania informacji o konieczności dostarczenia rannego zwierzęcia do specjalistycznego ośrodka poniżej umieszczono pogotowia ratunkowe przeznaczone dla zwierząt zlokalizowane w najbliższym sąsiedztwie Nadleśnictwa Andrychów:
- Leśne Pogotowie – ul. Tadeusza Kościuszki 70, 43-190 Mikołów, tel. 605 100 179
- Ośrodek Rehabilitacji "Mysikrólik" – ul. Admiralska 10, 43-300 Bielsko-Biała, tel. 506 918 902
Znalazłem w lesie młode zwierzę, co należy zrobić?
Najważniejsze w tym przypadku jest to, aby nie zbliżać się do takich zwierząt a tym bardziej ich nie dotykać i pod żadnym pozorem nie zabierać z lasu. Młode zwierzęta najczęściej są opuszczane przez opiekunów w celu zapewnienia im bezpieczeństwa. Nowonarodzone np. zające, sarny czy dziki są neutralne zapachowo, posiadają maskujące ubarwienie a co za tym idzie stają się one trudnym do zlokalizowania celem dla drapieżnika. Zbyt intensywna opieka ze strony rodziców stwarza dla nich realne zagrożenie. Zazwyczaj dorosłe osobniki z pewnej odległości obserwują młode a zbliżają się do nich najczęściej podczas pory karmienia.
Miałem kolizję samochodową z dzikim zwierzęciem, co należy zrobić?
Z treści ustawy o ochronie zwierząt kierujący samochodem, który potrącił zwierzę jest zobowiązany do zapewnienia mu stosownej pomocy zawiadomienia stosownych służb weterynaryjnych oraz policji. Nie ma konieczności informowania o zaistniałym zajściu lokalnego leśniczego. Obowiązek usunięcia zwierzęcia z drogi spoczywa na zarządcy drogi oraz gminie.
Czy w przypadku kolizji z udziałem zwierzęcia otrzymam odszkodowanie od Skarbu Państwa?
W przypadku kolizji z dzikim zwierzęciem żyjącym w stanie wolnym – stanowiącym własność Skarbu Państwa – zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego Skarb Państwa nie odpowiada za tego typu szkody. Na odszkodowanie możemy liczyć tylko w przypadku, gdy mamy odpowiednią polisę AC lub gdy szkoda powstała w związku z polowaniem. Wtedy odpowiedzialność za szkodę ponosi zarządca obwodu łowieckiego, od którego możemy domagać się odszkodowania w oparciu o ustawę prawo łowieckie (art. 46).
Natrafiłem w lesie na drapieżnika wilka/niedźwiedzia, co należy zrobić?
W przypadku natrafienia na dużego drapieżnika w postaci wilka/niedźwiedzia należy oddalić się na bezpieczną odległość. Kluczowe jest to, aby nie odwracać się plecami do napotkanego zwierzęcia, aby móc w odpowiedni sposób reagować na jego zachowanie. Warto również rozważyć zmianę trasy wędrówki w związku z zaistniałą sytuacją lub całkowicie z niej zrezygnować wracając do punktu startowego. Kluczowe jest również zachowanie względnego spokoju oraz nie wykonywanie gwałtownych ruchów.
Czy mogę spacerować po lesie z psem?
Ze względu na czynności związane z ochroną dzikich zwierząt po lesie spacerować możemy tylko i wyłącznie z psem, który prowadzony jest na smyczy. Należy pamiętać o tym, że nawet pozornie mały i spokojny pies traktowany jest przez zwierzynę, jako drapieżnik. Skutkuje to wzrostem niepokoju oraz stresu wśród zwierzyny a nie raz ich gwałtowną ucieczką, która może skończyć się śmiercią pod kołami samochodów lub skutkować porzuceniem młodych.