Asset Publisher Asset Publisher

Wystawa plenerowa IPN „Ojcowie Niepodległości”

Nadleśnictwo Andrychów zaprasza od 17 listopada do 6 grudnia na wystawę plenerową IPN o nazwie „Ojcowie Niepodległości”. Wystawa zlokalizowana zostanie na ogólnodostępnych terenach rekreacyjnych przy siedzibie nadleśnictwa w Andrychowie ul. Słowackiego 2e.

Ponad 6 tys. kilometrów w województwach śląskim i opolskim a także części świętokrzyskiego i Małopolski  przemierzy w ciągu najbliższych dwóch lat wystawa plenerowa IPN „Ojcowie Niepodległości”. Odwiedzi każde z 38 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Jej pierwszym przystankiem jest Nadleśnictwo Siewierz, kolejnym będzie– Nadleśnictwo Andrychów.

Odbudowa państwa polskiego po 123 latach niewoli była wydarzeniem przełomowym. Wysiłek wielu Polaków, trud i ofiara poniesiona na frontach I wojny światowej oraz aktywne działania dyplomatyczne doprowadziły do narodzenia się II Rzeczypospolitej. Liderami tego procesu byli tytułowi Ojcowie Niepodległości.

Wśród bohaterów wystawy jest artysta, są dyplomaci, żołnierze i politycy, a także działacze społeczni. Reprezentowali różne poglądy polityczne, różnili się przynależnością społeczną i religią, urodzili się pod różnymi zaborami. Mimo to potrafili zjednoczyć się wokół jednego, nadrzędnego celu: NIEPODLEGŁOŚCI. Nie oznaczało to, że we wszystkim byli zgodni i we wszystkim wzorowo współdziałali. Pozostali wierni własnym poglądom, ale wykorzystując sprzyjające warunki zewnętrzne, poprowadzili Polaków ku WOLNOŚCI.

 

Autorzy wystawy: dr Zofia Fenrych, Mateusz Lipko

Współpraca: Grzegorz Czapski, Maciej Frycz, Paweł Miedziński, Magdalena Ruczyńska, dr Paweł Skubis, prof. Włodzimierz Suleja

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!


Podsumowanie Mistrzostw Polski Leśników w Maratonie MTB

W dniu 26 września 2020 roku w Rzykach odbył się Maraton Rowerowy Cyklokarpaty w ramach którego odbyły się również Mistrzostwa Polski Leśników w Maratonie MTB. Zawody odbyły się pod honorowym patronatem Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych w ramach Finałowej Edycji Maratonów Rowerowych CYKLOKARPATY.

Rowerzyści startujący w dystansie MEGA (39,14km) ruszyli o 11:00 spod hotelu Czarny Groń, druga grupa zawodników startująca na dystansie HOBBY (24,31km) wystartowali niecałą godzinę później.

Łącznie uczestników było niespełna 350, z czego w Klasyfikacji Leśników wystartowały 4 panie oraz 16 panów. O złożoności i trudności trasy niech świadczy fakt, że aż 23 osoby nie ukończyły trasy.

Dlatego tym bardziej gratulujemy wszystkim uczestnikom, a w szczególności Pani Agacie Lichockiej oraz Panu Mateuszowi Nowickiemu, którzy to zdobyli pierwsze miejsca w swoich kategoriach!

Pełne wyniki znajdują się na stronie https://system.timedo.pl

W trakcie trwania całych zawodów mieliśmy możliwość i przyjemność przedstawić działalność Lasów Państwowych jak i naszego Nadleśnictwa osobom zainteresowanym. Nasze stoisko było aktywne od otwarcia biura zawodów aż po sam koniec imprezy sportowej.

Jeszcze raz gratulujemy wszystkim uczestnikom ogromnej wytrwałości i życzymy kolejnych sukcesów w tej fantastycznej dyscyplinie!

 

Linki z wynikami:

Kategoria OPEN Hobby: https://system.timedo.pl/pl/publiczny/wyniki/397/k/6100/kategoria

Kategoria OPEN MEGA: https://system.timedo.pl/pl/publiczny/wyniki/397/k/6116/kategoria

Kategoria Leśnicy Hobby (Panie): https://system.timedo.pl/pl/publiczny/wyniki/397/k/6270/kategoria

Kategoria Leśnicy MEGA (Panowie): https://system.timedo.pl/pl/publiczny/wyniki/397/k/6269/kategoria 


Podsumowanie akcji #sadziMY

W dniu 18.09.2020 miała miejsca druga już akcja #sadziMY – zainagurowana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, w ramach której zarówno Nadleśnictwo Andrychów jak i wszystkie inne Nadleśnictwa w Polsce umożliwiły bezpłatny odbiór sadzonek w godzinach od 9 do 15.

Nasze Nadleśnictwo przygotowało sadzonki jodły, świerka, buka oraz olchy – łącznie 2100 sztuk, które to zostało wydane zainteresowanym w całości. Zainteresowanych natomiast było całkiem sporo, a odwiedziły nas osoby w każdym wieku - od najmłodszych do najstarszych.

Mamy nadzieję i życzymy każdej obdarowanej osobie aby wszystkie sadzonki się przyjęły i rosły zgodnie z oczekiwaniami!


Po raz drugi #sadziMY z prezydentem

Lasy i drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie nas wszystkich. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt.

Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec, drewno, tworzący domy również dla nas. Polscy leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew.

Mimo że czasem wysiłek wielu pokoleń niszczą klęski żywiołowe, sadzenie trwa i lasów w Polsce stale przybywa. Zajmują one już blisko jedną trzecią powierzchni naszego kraju. Drzewa są jednak potrzebne wszędzie tam, gdzie żyjemy, nie tylko w lesie.

 

 

Dzięki inicjatywie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Pierwszej Damy teraz wszyscy mogą z łatwością posadzić własne drzewo. Przyłącz się do ogólnopolskiej akcji #sadziMY i posadź własne drzewko!

 

Już 18-go września zapraszamy serdecznie do siedziby Nadleśnictwa Andrychów przy ul. Juliusza Słowackiego 2e w Andrychowie po odbiór bezpłatnych sadzonek drzew leśnych! Każdy będzie mógł otrzymać drzewko. Akcja będzie trwać od godz. 09:00 do godz. 15:00 lub do wyczerpania zapasu!

 

 

Sadzonki będą rozdawane 18 września  w siedzibach wszystkich  430 nadleśnictw oraz 17 regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Polsce. Dla wszystkich chętnych przygotowaliśmy łącznie aż milion sadzonek.

Tego samego dnia akcję oficjalnie zainaugurują Prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, którzy wezmą udział w odnawianiu powierzchni na terenie leśnictwa Zdroje w Nadleśnictwie Lipusz, najbardziej zniszczonym przez „huragan 100-lecia” w sierpniu 2017 r.

Huragan 100-lecia był największym takim kataklizmem w historii Lasów Państwowych. W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. nawałnica połamała i wywróciła miliony drzew na powierzchni ok. 70 tys. ha w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę, Kujawy po Kaszuby.  Obszar zniszczeń w lasach odpowiadał wielkością całej aglomeracji warszawskiej.

Lasy Państwowe uprzątnęły już niemal cały teren zniszczony przez wiatr. Pracowało przy tym ponad 1200 leśników i ok. 4 tys. pracowników prywatnych firm usług leśnych oraz kilkaset maszyn leśnych. Dziś przyszedł czas na odtworzenie zniszczonych lasów. W najbliższych latach leśnicy posadzą tam blisko 220 mln nowych drzew.

Para Prezydencka wspólnie między innymi z pracownikami administracji publicznej, harcerzami, żołnierzami, strażakami, pracownikami Lasów Państwowych, na powierzchni blisko 6,5 ha posadzi 64 tys. nowych drzew.

 

 


Spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami LP

Prezydent Andrzej Duda w Poleskim Parku Narodowym w miejscowości Zastawie (gmina Urszulin) spotkał się z przedstawicielami Lasów Państwowych

Prezydent w trakcie wystąpienia pozytywnie odniósł się do działalności Lasów Państwowych. – "Chciałbym, żeby ta polityka sprzyjania Lasom Państwowym, budowania zrównoważonej ekologicznie Polski we współpracy z Lasami Państwowymi była nadal realizowana" – zadeklarował prezydent.

Więcej informacji:

https://www.tvp.info/48874748/prezydent-zawsze-bylem-przeciwnikiem-prywatyzacji-lasow


Wspólna akcja sadzenia drzew

W dniu 15.06 odbyła się wspólna akcja sadzenia drzew. Pracownicy Wód Polskich wraz z przedstawicielami Lasów Państwowych posadzili 100 sadzonek drzew przy zbiornikach wodnych Czaniec oraz Świnna Poręba.

Akcja pod hasłem "Światowy Dzień Wody - 100 sadzonek na 100-lecie urodzin Papieża Jana Pawła II", zorganizowana przez PGW Wody Polskie - Zarząd Zlewni w Żywcu oraz Lasy Państwowe – Nadleśnictwa Węgierska Górka, Andrychów i Sucha Beskidzka, to kolejne wydarzenie zorganizowane wspólnie przez dwie instytucje, których wspólnym mianownikiem jest troska o jak najlepszy stan środowiska naturalnego.


#GaszynChallenge - Wyzwanie przyjęte i zrealizowane

Nominowani przez Nadleśnictwo Bielsko do #GaszynChallenge postanowiliśmy podjąć wyzwanie i wykonać symboliczne 10 pompek, aby wspomóc Tosię w terapii genowej w walce z SMA – więcej informacji: https://www.siepomaga.pl/gaszynchallengetosia

 

 

Jednocześnie nominujemy do wyżej wspomnianej akcji Nadleśnictwo Węgierska Górka, Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krakowie oraz Komisariat Policji w Kalwarii Zebrzydowskiej

 


Akcja #SadziMy 2020 – Zapraszamy po sadzonki!

Informujemy, że przy siedzibie Nadleśnictwa Andrychów, w dniu 24.04.2020 w godzinach od 10 do 14 będziemy rozdawać sadzonki drzew w ramach Akcji #SadziMy 2020! Ze względu na panujące okoliczności, ich odbiór możliwy będzie po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym:

+48 33 87 52 015,

+48 33 87 04 100

Wszystkich chętnych zapraszamy.

Jerzy Potocki

Nadleśniczy Nadleśnictwa Andrychów

 


Tymczasowy zakaz wstępu do lasu

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo, w związku ze stanem epidemii, po rekomendacji Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, od 3 kwietnia do 11 kwietnia br. włącznie, Lasy Państwowe wprowadzają tymczasowy zakaz wstępu do lasu.

Niestety ostatnie dni pokazują, że mimo próśb i apeli, wciąż dużo osób wykorzystuje czas odizolowania na pikniki i towarzyskie spotkania, m.in. na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Dlatego na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych i w związku z § 17 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 31 marca 2020 r.  w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, dyrektor generalny Lasów Państwowych polecił wprowadzić okresowy zakaz wstępu - do 11 kwietnia br. włącznie. Straż Leśna będzie egzekwowała przestrzeganie tego zakazu.

W czasach epidemii jedynie solidarne i odpowiedzialne zachowanie daje nadzieję na jej skrócenie i na szybki powrót do normalnego funkcjonowania. Prosimy o poważnie potraktowanie tych zakazów, w trosce o nas wszystkich. Ludzkie życie i zdrowie jest wartością nadrzędną. Możemy je ochronić jedynie poprzez wspólne poddanie się koniecznym i tymczasowym ograniczeniom.


Konsultacje społeczne lasów HCVF - prolongata terminu

Konsultacje społeczne lasów HCVF - prolongata terminu

W załączeniu obwieszczenie o wydłużeniu terminu konsultacji społecznych lasów HCVF.


KOMUNIKAT

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 Nadleśnictwo Andrychów od dnia 16.03.2020 do odwołania wstrzymuje przyjmowanie interesantów.

Uwaga!

Prosimy o ograniczenie spraw załatwianych osobiście także w kancelariach leśnictw. Komunikować można się drogą e-mailową pod adresem: andrychow@katowice.lasy.gov.pl lub telefonicznie. W zakładce kontakt podane są numery telefoniczne do nadleśnictwa i leśnictw.

Płatności na rzecz PGL LP Nadleśnictwo Andrychów należy dokonywać przelewem  na rachunek bankowy: 28 2030 0045 1110 0000 0148 0500.

Informacje o ewentualnych zmianach w zasadach funkcjonowania Nadleśnictwa Andrychów będą publikowana na bieżąco.

Za niedogodności przepraszamy.


Obwieszczenie o konsultacjach ws. lasów HCVF

W załączniku poniżej przekazujemy informację na temat konsultacji społecznych dotyczących lasów HCVF.

Otwarcie ścieżki przyrodniczej „Leśne Cuda” przy siedzibie Nadleśnictwa Andrychów!

W dniu 6.11.2019, na terenie okalającym siedzibę Nadleśnictwa Andrychów, miało miejsce uroczyste otwarcie ścieżki przyrodniczo-poznawczej „Leśne Cuda”. Inauguracji dokonał Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach Arkadiusz Wojciechowicz, Nadleśniczy Nadleśnictwa Andrychów Jerzy Potocki, ks. dziekan Stanisław Czernik oraz ks. kapelan Mikołaj Skawiński. Na uroczystości obecni byli przedstawiciele władz miasta- Zastępca Burmistrza Wojciech Polak oraz kierownik Wydziału Ochrony Środowiska Rolnictwa i Leśnictwa Ewa Rohde- Trojan. Na miejscu zgromadzili się również wszyscy pracownicy Nadleśnictwa Andrychów.

Uroczystość otwarcia ścieżki została poprzedzona naradą gospodarczą, na której Dyrektor RDLP w Katowicach zapoznał pracowników nadleśnictwa z aktualną sytuacją w Lasach Państwowych i regionalnej dyrekcji.

Otwarcie ścieżki połączone było z odsłonięciem pamiątkowej tablicy, posadowionej na okoliczność 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tablica upamiętnia też posadzonego przez pracowników nadleśnictwa w listopadzie 2018 roku „Dęba Niepodległości” (Quercus robur L.).

Ścieżka dostępna jest dla wszystkich chętnych od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 14:00.

Serdecznie zapraszamy!


Produkty marki "Dobre z lasu" już dostępne w sieci

Smakosze, osoby ceniące zdrową żywność już mogą kupować w sklepie internetowym „Dobre z lasu". Dostępne są tam wszystkie produkty, które można kupić w sklepie stacjonarnym.

Oferta sklepu stacjonarnego, który działa od grudnia 2017 r., składa się z blisko 400 produktów pochodzenia leśnego, zarówno roślinnych, np. świeżych i suszonych owoców, ziół i herbat, soków i syropów, miodów oraz grzybów, jak i zwierzęcych – mięsa z dzika, jelenia czy sarny oraz wędlin.

Marka „Dobre z lasu" promująca projekt rozwojowy Lasów Państwowych „Zdrowa żywność z polskich lasów" umożliwia polskim konsumentom dostęp do w pełni ekologicznej, naturalnej żywności po konkurencyjnych cenach.

Produkty „Dobre z lasu" już można kupić przez stronę www.dobrezlasu.pl

XXIII Ogólnopolska Pielgrzymka Leśników na Jasną Górę

„Lasy Państwowe od 95 lat wiernie z narodem”

Coroczna pielgrzymka pracowników leśnictwa, zakładów usług leśnych, przemysłu drzewnego, parków narodowych, wyższych i średnich szkół leśnych oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych odbędzie się 21 września.

 

8:00    Przybycie pielgrzymów do Częstochowy, zbiórka na placu Władysława Biegańskiego
w alei Najświętszej Maryi Panny.

8:30    Spotkanie z pielgrzymami JE ks. bpa. Tadeusza Lityńskiego, Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Pracowników Leśnictwa, Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska, Ministra Środowiska i Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.

10:00  Wymarsz do klasztoru pod szczyt Jasnej Góry.

10.30  Powitanie pielgrzymów.

11:00  Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem JE ks. abpa Wacława Depo, Metropolity Częstochowskiego, który wygłosi homilię. W koncelebrze udział wezmą: JE ks. bp Tadeusz Lityński, Delegat KEP ds.  Duszpasterstwa Pracowników Leśnictwa oraz duszpasterze regionalni.

12:30  Czuwanie przed Cudownym Obrazem.


Przerwany Marsz

Projekt „Przerwany Marsz” jest próbą stosownego podziękowania pokoleniu Polskich Dzieci Wojny za to co zrobili dla Polski mimo tego, że czas okupacji, który naznaczył ich dzieciństwo, osłabił przekonanie o dobru drzemiącym w ludziach i sprawiedliwości dziejowej.

 
Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych informuje, że z inicjatywy Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczpospolitej Polskiej przy ministrze edukacji narodowej, w dniu 2 września bieżącego roku odbędzie się wydarzenie pod nazwą ”Przerwany Marsz”. Akcja Polegać ma na symbolicznym dokończeniu przerwanego przez wybuch II Wojny Światowej marszu ówczesnej młodzieży do szkół. Planowana na dzień rozpoczęcia roku szkolnego akcja ma być okazją do wspólnego przywitania roku szkolnego przez młodzież i przedstawicieli pokolenia Polskich Dzieci Wojny. Głównym celem „Przerwanego Marszu” jest przywrócenie należytej pamięci, szacunku i honoru wobec dziedzictwa Polskich Dzieci Wojny, a także skłonienie do refleksji ich dzieci i wnucząt. Kulminacyjnym momentem będzie wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego.

 

Organizatorem wydarzenia jest Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Polskich Dzieci Wojny – prof. Jacek Kurzępa oraz Zespół Koordynacyjny Związków i Stowarzyszeń Polskich Dzieci Wojny.
W celu skoordynowania działań organizatorzy proszą o rejestrowanie szkół biorących udział w projekcie na stronie przerwanymarsz.pl.

 

Do tej pory na terenie naszego nadleśnictwa zarejestrowały się szkoły:
- Szkoła Podstawowa nr. 1 im. Mikołaja Kopernika w Porąbce;
- Zespół Szkolno-Przedszkolny nr. 1 w Osieku – Szkoła Podstawowa nr. 1 im. Władysława Jagiełły;
- Szkoła Podstawowa nr. 1 im Jana Pawła II w Wadowicach;
- Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Pisarzowicach;
W Wieprzu zarejestrowana jest jedna osoba chcąca wspomóc szkołę w obchodach wydarzenia.

 

Nie pozwólmy zatracić naszej historii, wspierajmy nie tylko w trakcie tego wydarzenia Polskie Dzieci Wojny.
 
 
źródło: przerwanymarsz.pl

Międzynarodowa Noc Nietoperzy

Chrońmy nietoperze i ich kryjówki, bo to nie tylko ciekawe i oryginalne ssaki, ale przede wszystkim bardzo pożyteczne.

Wielki Dzień Pszczół

Wielki Dzień Pszczół to święto obchodzone w Polsce 8 sierpnia. Powstanie tego dnia miało na celu zwiększenie ludzkiej świadomości, na temat znaczenia pszczół w przyrodzie i naszym życiu. Jak się szacuje, gdy ich zabraknie, plony rolne zmniejszą się nawet o 80% co może prowadzić do zwiększenia głodu oraz ogromnego kryzysu na świecie. Pszczoły możemy wspierać powstrzymując się od wypalania traw, używając naturalnych nawozów np. kompostu, wsadzając w swoim ogrodzie lub na balkonie nektarodajne rośliny, lub budując im schronienie.

 

 

Źródło: naukawpolsce.pap.pl, pomagamypszczolom.pl


Leśne Pogotowie

Jak pomagać, żeby nie zaszkodzić

Jeśli w ogrodzie, na łące czy w lesie spotkasz ranne dzikie zwierzę, zgłoś to w „Leśnym  Pogotowiu” (tel. 605-100-179). Tam też uzyskasz informacje o dalszym sposobie działania. Gdy z kolei na swej drodze spotkasz zwierzęce niemowlaki (wypadłe z gniazda ptaszki, małe ssaki, jelonki czy dziczki) dyskretnie oddal się i wiedz, że są one pod troskliwą opieką rodziców i nic złego im się nie przytrafi.

Poniżej zamieszczamy instrukcje jak pomagać, żeby nie zaszkodzić.


Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej

22 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej. Bioróżnorodność w lesie powoduje większą odporność, a w efekcie zwiększa trwałość lasu.

 

 

źródło cdb.int


— 20 Items per Page
Zeige 1 - 20 von 37 Ergebnissen.