Obiekty edukacyjne Obiekty edukacyjne

Obiekty Edukacyjne

Nadleśnictwo Andrychów zaprasza do zapoznania się z obiektami edukacyjnymi

  

1.    Ścieżka edukacyjna w Leśnictwie Inwałd
 

Ścieżka edukacyjna w Zagórniku fot. Sławomir Zieliński

Ścieżka edukacyjna o długości około 3 km (w jedną stronę) zlokalizowana jest w zasięgu terytorialnym Leśnictwa Inwałd, która funkcjonuje od 2004 roku.

Ścieżka powstała w celu udostępnienia lasu mieszkańcom Zagórnika oraz mieszkańcom okolicznych miejscowości. Tematyka obiektu nawiązuje do aktualnych problemów występujących w polskich lasach takich jak: gromadzenie wody, ochrona lasu, ochrona przyrody itp. Informacje zostały zaprezentowane na kilkunastu tablicach informacyjnych. W pobliżu szlaku znajduje się potężna czereśnia ptasia – stanowiąca pomnik przyrody. Ponadto ścieżka przebiega przez szlak turystyczny „3 Panienek" gdzie zlokalizowana jest kapliczka leśna dedykowana św. Hubertowi i św. Franciszkowi, patronom leśników, myśliwych i wszelakiego stworzenia.

Mała retencja wodna fot. Sławomir Zieliński

Obiekt dedykowany jest dla osób począwszy od starszych klas szkoły podstawowej wzwyż ze względu na długość trasy oraz charakter górski, po którym przebiega trasa. Przejście ścieżki z przewodnikiem trwa około 4h.

Kapliczka św. Huberta i św. Franciszka fot. Sławomir Zieliński

2.    Ścieżka Edukacyjna "Leśne Cuda"

Ścieżka edukacyjna "Leśne Cuda" fot. Jerzy Potocki

Ścieżka przyrodniczo-poznawcza „Leśne Cuda” zlokalizowana jest przy siedzibie Nadleśnictwa Andrychów tj. ul. Juliusza Słowackiego 2E, 34-120 Andrychów została oddana do użytku publicznego dnia 06.11.2019 r.

Tematyką opracowanej ścieżki dydaktycznej jest różnorodność flory oraz fauny w polskich lasach. Uczestnicy mają możliwość zapoznania się z najbardziej charakterystycznymi ptakami, grzybami, roślinami, owocami runa leśnego oraz głównymi gatunkami drzew występującymi w naszych lasach.

Kostki wiedzy fot. Patryk Chlebek

Trasa składa się z różnorodnej infrastruktury w postaci tablic edukacyjnych, kostek wiedzy czy też zgadywanek, na których odwiedzający ma możliwość sprawdzenie swojej wiedzy leśnej. Niewątpliwym atutem jest obecność wiaty wyposażonej w ławo-stoły, palenisko/grill oraz zaplecze sanitarne. Całość dopełnia duży ogrodzony obszar zielony, dzięki czemu możliwe jest obcowanie z przyrodą na zabranych matach/kocach.

Wiata z zapleczem sanitarnym fot. Jerzy Potocki

Palenisko fot. Patryk Chlebek

Obiekt nie posiada ograniczeń wiekowych doskonale nada się zarówno dla osób w wieku przedszkolnym jak i dla uczestników Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Trasa dostępna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-14:00.

 

3.    Miejsce postojowe w Kętach Podlesiu
Przy ul. Żeromskiego przy drodze powiatowej Kęty Podlesie - Kozy znajduje się miejsce postoju. Regulamin miejsca postoju pojazdów znajduje się w załączniku.

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Po raz drugi #sadziMY z prezydentem

Po raz drugi #sadziMY z prezydentem

Lasy i drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie nas wszystkich. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt.

Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec, drewno, tworzący domy również dla nas. Polscy leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew.

Mimo że czasem wysiłek wielu pokoleń niszczą klęski żywiołowe, sadzenie trwa i lasów w Polsce stale przybywa. Zajmują one już blisko jedną trzecią powierzchni naszego kraju. Drzewa są jednak potrzebne wszędzie tam, gdzie żyjemy, nie tylko w lesie.

 

 

Dzięki inicjatywie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Pierwszej Damy teraz wszyscy mogą z łatwością posadzić własne drzewo. Przyłącz się do ogólnopolskiej akcji #sadziMY i posadź własne drzewko!

 

Już 18-go września zapraszamy serdecznie do siedziby Nadleśnictwa Andrychów przy ul. Juliusza Słowackiego 2e w Andrychowie po odbiór bezpłatnych sadzonek drzew leśnych! Każdy będzie mógł otrzymać drzewko. Akcja będzie trwać od godz. 09:00 do godz. 15:00 lub do wyczerpania zapasu!

 

 

Sadzonki będą rozdawane 18 września  w siedzibach wszystkich  430 nadleśnictw oraz 17 regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Polsce. Dla wszystkich chętnych przygotowaliśmy łącznie aż milion sadzonek.

Tego samego dnia akcję oficjalnie zainaugurują Prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, którzy wezmą udział w odnawianiu powierzchni na terenie leśnictwa Zdroje w Nadleśnictwie Lipusz, najbardziej zniszczonym przez „huragan 100-lecia” w sierpniu 2017 r.

Huragan 100-lecia był największym takim kataklizmem w historii Lasów Państwowych. W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. nawałnica połamała i wywróciła miliony drzew na powierzchni ok. 70 tys. ha w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę, Kujawy po Kaszuby.  Obszar zniszczeń w lasach odpowiadał wielkością całej aglomeracji warszawskiej.

Lasy Państwowe uprzątnęły już niemal cały teren zniszczony przez wiatr. Pracowało przy tym ponad 1200 leśników i ok. 4 tys. pracowników prywatnych firm usług leśnych oraz kilkaset maszyn leśnych. Dziś przyszedł czas na odtworzenie zniszczonych lasów. W najbliższych latach leśnicy posadzą tam blisko 220 mln nowych drzew.

Para Prezydencka wspólnie między innymi z pracownikami administracji publicznej, harcerzami, żołnierzami, strażakami, pracownikami Lasów Państwowych, na powierzchni blisko 6,5 ha posadzi 64 tys. nowych drzew.