Obiekty edukacyjne Obiekty edukacyjne

Obiekty Edukacyjne

Nadleśnictwo Andrychów zaprasza do zapoznania się z obiektami edukacyjnymi

  

1.    Ścieżka edukacyjna w Leśnictwie Inwałd
 

Ścieżka edukacyjna w Zagórniku fot. Sławomir Zieliński

Ścieżka edukacyjna o długości około 3 km (w jedną stronę) zlokalizowana jest w zasięgu terytorialnym Leśnictwa Inwałd, która funkcjonuje od 2004 roku.

Ścieżka powstała w celu udostępnienia lasu mieszkańcom Zagórnika oraz mieszkańcom okolicznych miejscowości. Tematyka obiektu nawiązuje do aktualnych problemów występujących w polskich lasach takich jak: gromadzenie wody, ochrona lasu, ochrona przyrody itp. Informacje zostały zaprezentowane na kilkunastu tablicach informacyjnych. W pobliżu szlaku znajduje się potężna czereśnia ptasia – stanowiąca pomnik przyrody. Ponadto ścieżka przebiega przez szlak turystyczny „3 Panienek" gdzie zlokalizowana jest kapliczka leśna dedykowana św. Hubertowi i św. Franciszkowi, patronom leśników, myśliwych i wszelakiego stworzenia.

Mała retencja wodna fot. Sławomir Zieliński

Obiekt dedykowany jest dla osób począwszy od starszych klas szkoły podstawowej wzwyż ze względu na długość trasy oraz charakter górski, po którym przebiega trasa. Przejście ścieżki z przewodnikiem trwa około 4h.

Kapliczka św. Huberta i św. Franciszka fot. Sławomir Zieliński

2.    Ścieżka Edukacyjna "Leśne Cuda"

Ścieżka edukacyjna "Leśne Cuda" fot. Jerzy Potocki

Ścieżka przyrodniczo-poznawcza „Leśne Cuda” zlokalizowana jest przy siedzibie Nadleśnictwa Andrychów tj. ul. Juliusza Słowackiego 2E, 34-120 Andrychów została oddana do użytku publicznego dnia 06.11.2019 r.

Tematyką opracowanej ścieżki dydaktycznej jest różnorodność flory oraz fauny w polskich lasach. Uczestnicy mają możliwość zapoznania się z najbardziej charakterystycznymi ptakami, grzybami, roślinami, owocami runa leśnego oraz głównymi gatunkami drzew występującymi w naszych lasach.

Kostki wiedzy fot. Patryk Chlebek

Trasa składa się z różnorodnej infrastruktury w postaci tablic edukacyjnych, kostek wiedzy czy też zgadywanek, na których odwiedzający ma możliwość sprawdzenie swojej wiedzy leśnej. Niewątpliwym atutem jest obecność wiaty wyposażonej w ławo-stoły, palenisko/grill oraz zaplecze sanitarne. Całość dopełnia duży ogrodzony obszar zielony, dzięki czemu możliwe jest obcowanie z przyrodą na zabranych matach/kocach.

Wiata z zapleczem sanitarnym fot. Jerzy Potocki

Palenisko fot. Patryk Chlebek

Obiekt nie posiada ograniczeń wiekowych doskonale nada się zarówno dla osób w wieku przedszkolnym jak i dla uczestników Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Trasa dostępna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-14:00.

 

3.    Miejsce postojowe w Kętach Podlesiu
Przy ul. Żeromskiego przy drodze powiatowej Kęty Podlesie - Kozy znajduje się miejsce postoju. Regulamin miejsca postoju pojazdów znajduje się w załączniku.