Lista aktualności Lista aktualności

Afrykański Pomór świń - ASF

Z uwagi na fakt rozprzestrzeniania się Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) na coraz większy obszar naszego kraju istnieje realne zagrożenie, że choroba dotrze również na teren Nadleśnictwa Andrychów. W celu ograniczenia przenoszenia się choroby na nowe tereny konieczny jest stały monitoring terenów leśnych i ścisła współpraca z inspekcją weterynaryjną oraz kołami łowieckimi (PZŁ)

 

Co to jest afrykański pomór świń?

Afrykański pomór świń (ASF) to szybko szerząca się choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie  wirusem ASF w związku, z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia  dla ich  zdrowia  i życia.

Wprowadzenie wirusa ASF na terytorium Polski może  nastąpić poprzez:

  • przewożenie (przemyt) przez wschodnią granicę produktów żywnościowych, skarmianie ich resztkami świń lub wyrzucanie do lasu odpadków i kontakt z nimi dzików;
  • migracja dzików z krajów, gdzie występuje ASF- w szczególności województwa wschodniej Polski;
  • środki transportu.

 

Główny Lekarz Weterynarii informuje, że afrykański pomór świń (ASF) stwierdzono w Rosji, Białorusi, Ukrainie, Litwie, Łotwie, Estonii, Polsce; choroba stanowi zagrożenie dla milionów świń i dzików oraz powoduje olbrzymie straty ekonomiczne; afrykański pomór świń, który nie jest groźny dla ludzi, może być przenoszony przez żywność.

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby należy robić wszystko by izolować zwierzęta domowe i nie dopuszczać do kontaktów ze zwierzętami dzikożyjącymi w tym z drapieżnikami.