Lista aktualności Lista aktualności

Wspólna akcja sadzenia drzew

W dniu 15.06 odbyła się wspólna akcja sadzenia drzew. Pracownicy Wód Polskich wraz z przedstawicielami Lasów Państwowych posadzili 100 sadzonek drzew przy zbiornikach wodnych Czaniec oraz Świnna Poręba.

Akcja pod hasłem "Światowy Dzień Wody - 100 sadzonek na 100-lecie urodzin Papieża Jana Pawła II", zorganizowana przez PGW Wody Polskie - Zarząd Zlewni w Żywcu oraz Lasy Państwowe – Nadleśnictwa Węgierska Górka, Andrychów i Sucha Beskidzka, to kolejne wydarzenie zorganizowane wspólnie przez dwie instytucje, których wspólnym mianownikiem jest troska o jak najlepszy stan środowiska naturalnego.


#GaszynChallenge - Wyzwanie przyjęte i zrealizowane

Nominowani przez Nadleśnictwo Bielsko do #GaszynChallenge postanowiliśmy podjąć wyzwanie i wykonać symboliczne 10 pompek, aby wspomóc Tosię w terapii genowej w walce z SMA – więcej informacji: https://www.siepomaga.pl/gaszynchallengetosia

 

 

Jednocześnie nominujemy do wyżej wspomnianej akcji Nadleśnictwo Węgierska Górka, Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krakowie oraz Komisariat Policji w Kalwarii Zebrzydowskiej

 


Akcja #SadziMy 2020 – Zapraszamy po sadzonki!

Informujemy, że przy siedzibie Nadleśnictwa Andrychów, w dniu 24.04.2020 w godzinach od 10 do 14 będziemy rozdawać sadzonki drzew w ramach Akcji #SadziMy 2020! Ze względu na panujące okoliczności, ich odbiór możliwy będzie po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym:

+48 33 87 52 015,

+48 33 87 04 100

Wszystkich chętnych zapraszamy.

Jerzy Potocki

Nadleśniczy Nadleśnictwa Andrychów

 


Tymczasowy zakaz wstępu do lasu

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo, w związku ze stanem epidemii, po rekomendacji Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, od 3 kwietnia do 11 kwietnia br. włącznie, Lasy Państwowe wprowadzają tymczasowy zakaz wstępu do lasu.

Niestety ostatnie dni pokazują, że mimo próśb i apeli, wciąż dużo osób wykorzystuje czas odizolowania na pikniki i towarzyskie spotkania, m.in. na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Dlatego na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych i w związku z § 17 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 31 marca 2020 r.  w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, dyrektor generalny Lasów Państwowych polecił wprowadzić okresowy zakaz wstępu - do 11 kwietnia br. włącznie. Straż Leśna będzie egzekwowała przestrzeganie tego zakazu.

W czasach epidemii jedynie solidarne i odpowiedzialne zachowanie daje nadzieję na jej skrócenie i na szybki powrót do normalnego funkcjonowania. Prosimy o poważnie potraktowanie tych zakazów, w trosce o nas wszystkich. Ludzkie życie i zdrowie jest wartością nadrzędną. Możemy je ochronić jedynie poprzez wspólne poddanie się koniecznym i tymczasowym ograniczeniom.


Konsultacje społeczne lasów HCVF - prolongata terminu

Konsultacje społeczne lasów HCVF - prolongata terminu

W załączeniu obwieszczenie o wydłużeniu terminu konsultacji społecznych lasów HCVF.


KOMUNIKAT

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 Nadleśnictwo Andrychów od dnia 16.03.2020 do odwołania wstrzymuje przyjmowanie interesantów.

Uwaga!

Prosimy o ograniczenie spraw załatwianych osobiście także w kancelariach leśnictw. Komunikować można się drogą e-mailową pod adresem: andrychow@katowice.lasy.gov.pl lub telefonicznie. W zakładce kontakt podane są numery telefoniczne do nadleśnictwa i leśnictw.

Płatności na rzecz PGL LP Nadleśnictwo Andrychów należy dokonywać przelewem  na rachunek bankowy: 28 2030 0045 1110 0000 0148 0500.

Informacje o ewentualnych zmianach w zasadach funkcjonowania Nadleśnictwa Andrychów będą publikowana na bieżąco.

Za niedogodności przepraszamy.


Obwieszczenie o konsultacjach ws. lasów HCVF

W załączniku poniżej przekazujemy informację na temat konsultacji społecznych dotyczących lasów HCVF.

Otwarcie ścieżki przyrodniczej „Leśne Cuda” przy siedzibie Nadleśnictwa Andrychów!

W dniu 6.11.2019, na terenie okalającym siedzibę Nadleśnictwa Andrychów, miało miejsce uroczyste otwarcie ścieżki przyrodniczo-poznawczej „Leśne Cuda”. Inauguracji dokonał Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach Arkadiusz Wojciechowicz, Nadleśniczy Nadleśnictwa Andrychów Jerzy Potocki, ks. dziekan Stanisław Czernik oraz ks. kapelan Mikołaj Skawiński. Na uroczystości obecni byli przedstawiciele władz miasta- Zastępca Burmistrza Wojciech Polak oraz kierownik Wydziału Ochrony Środowiska Rolnictwa i Leśnictwa Ewa Rohde- Trojan. Na miejscu zgromadzili się również wszyscy pracownicy Nadleśnictwa Andrychów.

Uroczystość otwarcia ścieżki została poprzedzona naradą gospodarczą, na której Dyrektor RDLP w Katowicach zapoznał pracowników nadleśnictwa z aktualną sytuacją w Lasach Państwowych i regionalnej dyrekcji.

Otwarcie ścieżki połączone było z odsłonięciem pamiątkowej tablicy, posadowionej na okoliczność 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tablica upamiętnia też posadzonego przez pracowników nadleśnictwa w listopadzie 2018 roku „Dęba Niepodległości” (Quercus robur L.).

Ścieżka dostępna jest dla wszystkich chętnych od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 14:00.

Serdecznie zapraszamy!


Produkty marki "Dobre z lasu" już dostępne w sieci

Smakosze, osoby ceniące zdrową żywność już mogą kupować w sklepie internetowym „Dobre z lasu". Dostępne są tam wszystkie produkty, które można kupić w sklepie stacjonarnym.

Oferta sklepu stacjonarnego, który działa od grudnia 2017 r., składa się z blisko 400 produktów pochodzenia leśnego, zarówno roślinnych, np. świeżych i suszonych owoców, ziół i herbat, soków i syropów, miodów oraz grzybów, jak i zwierzęcych – mięsa z dzika, jelenia czy sarny oraz wędlin.

Marka „Dobre z lasu" promująca projekt rozwojowy Lasów Państwowych „Zdrowa żywność z polskich lasów" umożliwia polskim konsumentom dostęp do w pełni ekologicznej, naturalnej żywności po konkurencyjnych cenach.

Produkty „Dobre z lasu" już można kupić przez stronę www.dobrezlasu.pl

XXIII Ogólnopolska Pielgrzymka Leśników na Jasną Górę

„Lasy Państwowe od 95 lat wiernie z narodem”

Coroczna pielgrzymka pracowników leśnictwa, zakładów usług leśnych, przemysłu drzewnego, parków narodowych, wyższych i średnich szkół leśnych oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych odbędzie się 21 września.

 

8:00    Przybycie pielgrzymów do Częstochowy, zbiórka na placu Władysława Biegańskiego
w alei Najświętszej Maryi Panny.

8:30    Spotkanie z pielgrzymami JE ks. bpa. Tadeusza Lityńskiego, Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Pracowników Leśnictwa, Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska, Ministra Środowiska i Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.

10:00  Wymarsz do klasztoru pod szczyt Jasnej Góry.

10.30  Powitanie pielgrzymów.

11:00  Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem JE ks. abpa Wacława Depo, Metropolity Częstochowskiego, który wygłosi homilię. W koncelebrze udział wezmą: JE ks. bp Tadeusz Lityński, Delegat KEP ds.  Duszpasterstwa Pracowników Leśnictwa oraz duszpasterze regionalni.

12:30  Czuwanie przed Cudownym Obrazem.


Przerwany Marsz

Projekt „Przerwany Marsz” jest próbą stosownego podziękowania pokoleniu Polskich Dzieci Wojny za to co zrobili dla Polski mimo tego, że czas okupacji, który naznaczył ich dzieciństwo, osłabił przekonanie o dobru drzemiącym w ludziach i sprawiedliwości dziejowej.

 
Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych informuje, że z inicjatywy Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczpospolitej Polskiej przy ministrze edukacji narodowej, w dniu 2 września bieżącego roku odbędzie się wydarzenie pod nazwą ”Przerwany Marsz”. Akcja Polegać ma na symbolicznym dokończeniu przerwanego przez wybuch II Wojny Światowej marszu ówczesnej młodzieży do szkół. Planowana na dzień rozpoczęcia roku szkolnego akcja ma być okazją do wspólnego przywitania roku szkolnego przez młodzież i przedstawicieli pokolenia Polskich Dzieci Wojny. Głównym celem „Przerwanego Marszu” jest przywrócenie należytej pamięci, szacunku i honoru wobec dziedzictwa Polskich Dzieci Wojny, a także skłonienie do refleksji ich dzieci i wnucząt. Kulminacyjnym momentem będzie wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego.

 

Organizatorem wydarzenia jest Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Polskich Dzieci Wojny – prof. Jacek Kurzępa oraz Zespół Koordynacyjny Związków i Stowarzyszeń Polskich Dzieci Wojny.
W celu skoordynowania działań organizatorzy proszą o rejestrowanie szkół biorących udział w projekcie na stronie przerwanymarsz.pl.

 

Do tej pory na terenie naszego nadleśnictwa zarejestrowały się szkoły:
- Szkoła Podstawowa nr. 1 im. Mikołaja Kopernika w Porąbce;
- Zespół Szkolno-Przedszkolny nr. 1 w Osieku – Szkoła Podstawowa nr. 1 im. Władysława Jagiełły;
- Szkoła Podstawowa nr. 1 im Jana Pawła II w Wadowicach;
- Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Pisarzowicach;
W Wieprzu zarejestrowana jest jedna osoba chcąca wspomóc szkołę w obchodach wydarzenia.

 

Nie pozwólmy zatracić naszej historii, wspierajmy nie tylko w trakcie tego wydarzenia Polskie Dzieci Wojny.
 
 
źródło: przerwanymarsz.pl

Międzynarodowa Noc Nietoperzy

Chrońmy nietoperze i ich kryjówki, bo to nie tylko ciekawe i oryginalne ssaki, ale przede wszystkim bardzo pożyteczne.

Wielki Dzień Pszczół

Wielki Dzień Pszczół to święto obchodzone w Polsce 8 sierpnia. Powstanie tego dnia miało na celu zwiększenie ludzkiej świadomości, na temat znaczenia pszczół w przyrodzie i naszym życiu. Jak się szacuje, gdy ich zabraknie, plony rolne zmniejszą się nawet o 80% co może prowadzić do zwiększenia głodu oraz ogromnego kryzysu na świecie. Pszczoły możemy wspierać powstrzymując się od wypalania traw, używając naturalnych nawozów np. kompostu, wsadzając w swoim ogrodzie lub na balkonie nektarodajne rośliny, lub budując im schronienie.

 

 

Źródło: naukawpolsce.pap.pl, pomagamypszczolom.pl


Leśne Pogotowie

Jak pomagać, żeby nie zaszkodzić

Jeśli w ogrodzie, na łące czy w lesie spotkasz ranne dzikie zwierzę, zgłoś to w „Leśnym  Pogotowiu” (tel. 605-100-179). Tam też uzyskasz informacje o dalszym sposobie działania. Gdy z kolei na swej drodze spotkasz zwierzęce niemowlaki (wypadłe z gniazda ptaszki, małe ssaki, jelonki czy dziczki) dyskretnie oddal się i wiedz, że są one pod troskliwą opieką rodziców i nic złego im się nie przytrafi.

Poniżej zamieszczamy instrukcje jak pomagać, żeby nie zaszkodzić.


Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej

22 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej. Bioróżnorodność w lesie powoduje większą odporność, a w efekcie zwiększa trwałość lasu.

 

 

źródło cdb.int


Narodowe Sadzenie Lasu

Nadleśnictwo Andrychów zaprasza do uczestnictwa w ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę - „Narodowe Sadzenie Lasu”. W siedzibie Nadleśnictwa Andrychów 26 kwietnia 2019 roku od godziny 9.00 do wyczerpania zapasów, zainteresowani będą mogli odebrać bezpłatne sadzonki jodły* i posadzić je na własnych gruntach.

 

* 2 sztuki sadzonek na jedną osobę.

Materiały do pobrania


Światowy Dzień Ziemi

22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi w którym manifestujemy na różne sposoby troskę o nasze naturalne środowisko. Ten dzień traktujmy jako święto odwiedzając nasze lasy i ciesząc się tym czym nas obdarza. Jeśli uda nam się w międzyczasie zebrać trochę plastikowych śmieci i wrzucić do osiedlowego kontenera to będzie super.

Darz Bór


Obywatelskie Sadzenie Lasu

W dniu 15 kwietnia 2019 r. w Nadleśnictwie Katowice na Muchowcu odbyło się wspólne sadzenie lasu. Nowy, młody las sadzili leśnicy, posłanki i posłowie, związkowcy, samorządowcy, księża, ministranci i nawet minister. Organizatorem i sponsorem akcji była RDLP  w Katowicach z dyrektorem Arkadiuszem Wojciechowiczem i Nadleśnictwo Katowice z nadleśniczym Stanisławem Jeziorańskim.

Pogoda i humory wszystkim dopiwysały, a posadzony las służyć będzie w przyszłości wszystkim bez względu na stan i pochodzenie.


Sadzimy Las

W Nadleśnictwie Andrychów na przełomie marca i kwietnia ruszyły prace związane z odnawianiem lasu. W tym roku nasi leśnicy zasadzą blisko 400 tysięcy sadzonek na powierzchni około 60 ha. Głównie sadzone będą buki i jodły (około 300 tysięcy sztuk). Aby zwiększyć różnorodność, a przez to odporność biologiczną naszych lasów zostaną posadzone również takie drzewa jak: dęby szypułkowe, olsze, świerki, jawory, modrzewie oraz krzewy stanowiące domieszkę biocenotyczną.

Mając na uwadze delikatność sadzonek i ich podatność na złamania oraz wydeptywanie prosimy, aby nie wchodzić na odnawiane powierzchnie co jest prawnie zabronione!


Dzień Leśnika i Drzewiarza

5 kwietnia to Dzień Leśnika i Drzewiarza

W tym dniu wypada zwrócić uwagę na nasze lasy, których każdego dnia przybywa oraz na ludzi którzy dbają o ich dobro na co dzień. Lesistość w Polsce wynosi już blisko 30%, co stanowi niezły wynik, ponieważ po II Wojnie Światowej lesistość naszego kraju wynosiła zaledwie 20,8%. Taki wzrost zawdzięczamy leśnikom, ich zorganizowaniu i konsekwencji, a także ludziom związanym z lasem. Las pełni funkcje glebo- i wodnochronne oraz obronne, dzięki czemu stwarza poczucie bezpieczeństwa, a także umożliwia nam wypoczynek i rekreację.
Dbajmy o nasze lasy, a ludziom którzy poświęcają się im na co dzień życzmy powodzenia.

 

źródło: raport o stanie lasów w Polsce


— Pozycji na stronie: 20
Wyświetlanie 1 - 20 z 32 rezultatów.