Wydawca treści Wydawca treści

Pozyskanie

Drewno z Nadleśnictwa Andrychów…

…to drewno pozyskiwane na podstawie obowiązującego planu urządzania lasu (sporządzany jest na 10 lat) z drzewostanów trwale i zrównoważenie zagospodarowanych co potwierdza certyfikat międzynarodowy PEFC.

Nadleśnictwo Andrychów, corocznie, dostarcza odbiorcom ok. 60 tys.m3 drewna wielu gatunków – to cecha naszych bioróżnorodnych lasów.

Cięcia są wyznaczane ze względów hodowlanych które warunkują prawidłowy wzrost i dalszy rozwój drzewostanów. Dzięki temu zasobność naszych lasów stale rośnie.

Najwięcej, bo ok. 43% stanowi surowiec bukowy oraz świerkowy (ok. 15%). W dalszej kolejności pozyskiwana jest sosna, brzoza, dąb, modrzew, jodła oraz cała gama gatunków których roczna wielkość użytkowania waha się od kilku do kilkuset m3 (daglezja, sosna wejmutka, sosna czarna, sosna Banksa , grab, jawor, jesion, olsza, osika, robinia, lipa, wierzba, topola, czereśnia).

Drewno pozyskane na terenie Nadleśnictwa Andrychów trafia głównie do przedsiębiorstw zajmujących się dalszym przerobem tego surowca: tartaków, fabryk mebli oraz zakładów stolarskich (ok. 75-80%). Pozostałą część zakupują odbiorcy indywidualni – głównie w celach opałowych.

Wszelkie prace w lesie, w tym prace związane z użytkowaniem lasu, zlecane są zakładom usług leśnych. To najczęściej firmy lokalne, wyposażone w specjalistyczny sprzęt pozwalający na wykonanie prac zgodnie ze sztuka leśną.

 

Użytkowanie lasu to nie tylko pozyskanie drewna, to również zbiór owoców runa leśnego oraz grzybów na które to zbiory andrychowscy leśnicy zapraszają wszystkich serdecznie.   


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Po raz drugi #sadziMY z prezydentem

Po raz drugi #sadziMY z prezydentem

Lasy i drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie nas wszystkich. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt.

Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec, drewno, tworzący domy również dla nas. Polscy leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew.

Mimo że czasem wysiłek wielu pokoleń niszczą klęski żywiołowe, sadzenie trwa i lasów w Polsce stale przybywa. Zajmują one już blisko jedną trzecią powierzchni naszego kraju. Drzewa są jednak potrzebne wszędzie tam, gdzie żyjemy, nie tylko w lesie.

 

 

Dzięki inicjatywie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Pierwszej Damy teraz wszyscy mogą z łatwością posadzić własne drzewo. Przyłącz się do ogólnopolskiej akcji #sadziMY i posadź własne drzewko!

 

Już 18-go września zapraszamy serdecznie do siedziby Nadleśnictwa Andrychów przy ul. Juliusza Słowackiego 2e w Andrychowie po odbiór bezpłatnych sadzonek drzew leśnych! Każdy będzie mógł otrzymać drzewko. Akcja będzie trwać od godz. 09:00 do godz. 15:00 lub do wyczerpania zapasu!

 

 

Sadzonki będą rozdawane 18 września  w siedzibach wszystkich  430 nadleśnictw oraz 17 regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Polsce. Dla wszystkich chętnych przygotowaliśmy łącznie aż milion sadzonek.

Tego samego dnia akcję oficjalnie zainaugurują Prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, którzy wezmą udział w odnawianiu powierzchni na terenie leśnictwa Zdroje w Nadleśnictwie Lipusz, najbardziej zniszczonym przez „huragan 100-lecia” w sierpniu 2017 r.

Huragan 100-lecia był największym takim kataklizmem w historii Lasów Państwowych. W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. nawałnica połamała i wywróciła miliony drzew na powierzchni ok. 70 tys. ha w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę, Kujawy po Kaszuby.  Obszar zniszczeń w lasach odpowiadał wielkością całej aglomeracji warszawskiej.

Lasy Państwowe uprzątnęły już niemal cały teren zniszczony przez wiatr. Pracowało przy tym ponad 1200 leśników i ok. 4 tys. pracowników prywatnych firm usług leśnych oraz kilkaset maszyn leśnych. Dziś przyszedł czas na odtworzenie zniszczonych lasów. W najbliższych latach leśnicy posadzą tam blisko 220 mln nowych drzew.

Para Prezydencka wspólnie między innymi z pracownikami administracji publicznej, harcerzami, żołnierzami, strażakami, pracownikami Lasów Państwowych, na powierzchni blisko 6,5 ha posadzi 64 tys. nowych drzew.