Wydawca treści Wydawca treści

Pozyskanie

Drewno z Nadleśnictwa Andrychów…

…to drewno pozyskiwane na podstawie obowiązującego planu urządzania lasu (sporządzany jest na 10 lat) z drzewostanów trwale i zrównoważenie zagospodarowanych co potwierdza certyfikat międzynarodowy PEFC.

Nadleśnictwo Andrychów, corocznie, dostarcza odbiorcom ok. 60 tys.m3 drewna wielu gatunków – to cecha naszych bioróżnorodnych lasów.

Cięcia są wyznaczane ze względów hodowlanych które warunkują prawidłowy wzrost i dalszy rozwój drzewostanów. Dzięki temu zasobność naszych lasów stale rośnie.

Najwięcej, bo ok. 43% stanowi surowiec bukowy oraz świerkowy (ok. 15%). W dalszej kolejności pozyskiwana jest sosna, brzoza, dąb, modrzew, jodła oraz cała gama gatunków których roczna wielkość użytkowania waha się od kilku do kilkuset m3 (daglezja, sosna wejmutka, sosna czarna, sosna Banksa , grab, jawor, jesion, olsza, osika, robinia, lipa, wierzba, topola, czereśnia).

Drewno pozyskane na terenie Nadleśnictwa Andrychów trafia głównie do przedsiębiorstw zajmujących się dalszym przerobem tego surowca: tartaków, fabryk mebli oraz zakładów stolarskich (ok. 75-80%). Pozostałą część zakupują odbiorcy indywidualni – głównie w celach opałowych.

Wszelkie prace w lesie, w tym prace związane z użytkowaniem lasu, zlecane są zakładom usług leśnych. To najczęściej firmy lokalne, wyposażone w specjalistyczny sprzęt pozwalający na wykonanie prac zgodnie ze sztuka leśną.

 

Użytkowanie lasu to nie tylko pozyskanie drewna, to również zbiór owoców runa leśnego oraz grzybów na które to zbiory andrychowscy leśnicy zapraszają wszystkich serdecznie.   


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

nadzór nad lasami NIEPAŃSTWOWYMI

nadzór nad lasami NIEPAŃSTWOWYMI

Lasy prywatne stanowią około 17 procent lasów w Polsce. Biorąc pod uwagę politykę zwiększania lesistości, należy się spodziewać, że powierzchnia lasów niepaństwowych będzie rosła i w niedalekiej przyszłości może stanowić 20 procent ogólnej powierzchni leśnej kraju.

     Obowiązki i prawa właścicieli lasów wynikają z postanowień ustawy o lasach. Gospodarowanie w lasach prywatnych prowadzone jest przez właścicieli według uproszczonego planu urządzenia lasu lub decyzji starosty wydanej na podstawie inwentaryzacji stanu lasów. Dokumenty te określają także wielkość dopuszczalnego pozyskania drewna na danym terenie. Nadzór nad prowadzoną gospodarką leśną w lasach prywatnych sprawuje starosta. Ponad 70 procent starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych.

     Zgodnie z przepisami ustawy o lasach Lasy Państwowe zobowiązane są służyć radą i pomocą prywatnym właścicielom lasów w prowadzeniu gospodarki leśnej.

     Nadleśnictwo Andrychów sprawuje nadzór nad lasami niepaństwowymi na zlecenie starostw powiatowych, w ramach 5 obwodów nadzorczych, obejmujących 9654,4 ha. Sprawy sprawowania nadzoru nad lasami prywatnymi regulują porozumienia w sprawie powierzenia przez starostę spraw z zakresu nadzoru nad gospodarką leśną w lasach nie stanowiących własności Skarbu Państwa zawarte pomiędzy:

 

1. Starostą Powiatu Wadowickiego a Nadleśniczym Nadleśnictwa Andrychów, które dotyczy 7736 ha lasów.

2. Starostą Powiatu Bielskiego a Nadleśniczym Nadleśnictwa Andrychów, które dotyczy 821,7 ha lasów.

3. Starostą Powiatu Oświęcimskiego a Nadleśniczym Nadleśnictwa Andrychów, które dotyczy 1096,7 ha lasów.