Wydawca treści Wydawca treści

PROJEKTY I FUNDUSZE

 

 

 

Projekt POIiŚ 2007-2013MAŁA RETENCJA W GÓRACH – MRG

 

 

Przeciwdziałanie skutkom odpływu wód opadowych na terenach górskich. Zwiększenie retencji i utrzymanie potoków oraz związanej z nimi infrastruktury w dobrym stanie"

 

Porozumienie nr  0201/JG/2010 w sprawie współpracy przy realizacji projektu zostało zawarte  w dniu 27.08.2010 r. pomiędzy PGL LP Dyrekcją Generalną  Lasów Państwowych  z siedzibą w Warszawie, zwaną „Beneficjentem", a PGL LP Nadleśnictwem Andrychów  z siedzibą w Andrychowie zwanym  „Nadleśnictwem"

 

Cel projektu

Celem projektu było spowolnienie odpływu wód z terenów górskich poprzez zwiększenie możliwości retencyjnych zlewni.

Pozwoli to na zminimalizowanie negatywnych skutków zjawisk naturalnych w postaci: powodzi, niszczącego działania wód wezbraniowych oraz suszy na górskich obszarach leśnych.  

W ramach projektu zaplanowano działania zwiększające możliwości retencyjne obszarów górskich (m.in. budowę zbiorników, renaturyzację potoków i obszarów podmokłych), chroniące stoki przed nadmiernym spływem powierzchniowym oraz gwarantujące utrzymanie właściwego stanu technicznego istniejącej infrastruktury hydrotechnicznej. W skład zadań inwestycyjnych weszły kompleksowe zabiegi łączące przyjazne środowisku metody przyrodnicze i techniczne.

Retencjonowanie i renaturyzacja cieków stałych oraz obszarów podmokłych

w tym m.in.:

Przywracanie naturalnego kształtu cieków

Budowa/ modernizacja zbiorników retencyjnych

Ograniczanie i kontrola spływu powierzchniowego (retencja stokowa)

w tym m.in.:

Neutralizacja skutków spływu powierzchniowego na drogach i szlakach zrywkowych

Wyrównywanie i spowalnianie spływu wód wezbraniowych (retencja powodziowa)

Rozbiórka i modernizacja infrastruktury niedostosowanej do wód wezbraniowych

Budowle i zabiegi wytracające energię wody

 

Głównym celem planowanych przez Nadleśnictwo Andrychów przedsięwzięć było przywrócenie ciągłości biologicznej cieków oraz przebudowa infrastruktury nie dostosowanej do wód wezbraniowych.

 

W ramach ww. projektu Nadleśnictwo Andrychów wykonało nw. przedsięwzięcia:

 

  1. Renaturyzacja i przywrócenie ciągłości biologicznej potoku  WP-13 Leśnictwo Roztoka oddz. 52/54:
  1. przebudowa przepustu na bród;
  2. stabilizacja brzegu;

 

  1. Renaturyzacja i przywrócenie ciągłości biologicznej potoku WP-19 Leśnictwo Roztoka oddz. 40,41,42:
  1. przebudowa 2 szt. przepustów;
  2. stabilizacja brzegów.

 

 

Kwota wydatków – 204 382,25 zł

 

Kwota dofinansowania – 169 745,00 zł

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Po raz drugi #sadziMY z prezydentem

Po raz drugi #sadziMY z prezydentem

Lasy i drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie nas wszystkich. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt.

Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec, drewno, tworzący domy również dla nas. Polscy leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew.

Mimo że czasem wysiłek wielu pokoleń niszczą klęski żywiołowe, sadzenie trwa i lasów w Polsce stale przybywa. Zajmują one już blisko jedną trzecią powierzchni naszego kraju. Drzewa są jednak potrzebne wszędzie tam, gdzie żyjemy, nie tylko w lesie.

 

 

Dzięki inicjatywie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Pierwszej Damy teraz wszyscy mogą z łatwością posadzić własne drzewo. Przyłącz się do ogólnopolskiej akcji #sadziMY i posadź własne drzewko!

 

Już 18-go września zapraszamy serdecznie do siedziby Nadleśnictwa Andrychów przy ul. Juliusza Słowackiego 2e w Andrychowie po odbiór bezpłatnych sadzonek drzew leśnych! Każdy będzie mógł otrzymać drzewko. Akcja będzie trwać od godz. 09:00 do godz. 15:00 lub do wyczerpania zapasu!

 

 

Sadzonki będą rozdawane 18 września  w siedzibach wszystkich  430 nadleśnictw oraz 17 regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Polsce. Dla wszystkich chętnych przygotowaliśmy łącznie aż milion sadzonek.

Tego samego dnia akcję oficjalnie zainaugurują Prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, którzy wezmą udział w odnawianiu powierzchni na terenie leśnictwa Zdroje w Nadleśnictwie Lipusz, najbardziej zniszczonym przez „huragan 100-lecia” w sierpniu 2017 r.

Huragan 100-lecia był największym takim kataklizmem w historii Lasów Państwowych. W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. nawałnica połamała i wywróciła miliony drzew na powierzchni ok. 70 tys. ha w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę, Kujawy po Kaszuby.  Obszar zniszczeń w lasach odpowiadał wielkością całej aglomeracji warszawskiej.

Lasy Państwowe uprzątnęły już niemal cały teren zniszczony przez wiatr. Pracowało przy tym ponad 1200 leśników i ok. 4 tys. pracowników prywatnych firm usług leśnych oraz kilkaset maszyn leśnych. Dziś przyszedł czas na odtworzenie zniszczonych lasów. W najbliższych latach leśnicy posadzą tam blisko 220 mln nowych drzew.

Para Prezydencka wspólnie między innymi z pracownikami administracji publicznej, harcerzami, żołnierzami, strażakami, pracownikami Lasów Państwowych, na powierzchni blisko 6,5 ha posadzi 64 tys. nowych drzew.