Wydawca treści Wydawca treści

Nadleśnictwo Andrychów działa w strukturach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Położone jest na terenie dwóch województw: śląskiego i małopolskiego. Prowadzi gospodarkę leśną na powierzchni 12004 hektarów, a także nadzoruje inne niż Skarbu Państwa lasy (ok. 9,6 tyś. ha).                                            

         Andrychowskie lasy w ponad 50% tworzą gatunki liściaste (buk, dąb, jawor, jesion, olsza, brzoza, grab, czereśnia). Pozostała część przypada na świerk, jodłę, sosnę, modrzew, daglezję. W lasach tych obserwuje się olbrzymią różnorodność siedlisk i gatunków.
Z roślin zielnych na szczególną uwagę zasługują storczyki, skrzypy, wawrzynek wilczełyko, cieszynianka. Podobnie jak flora, bardzo bogata jest też fauna. Z ciekawych zwierząt żyją tu: jelenie, dziki, lisy, jenoty, borsuki, bobry, jarząbki, jastrzębie, sowy, różne gatunki żab, traszek i węży oraz bardzo licznie występująca salamandra plamista. Pojawia się czasami niedźwiedź, wilk i ryś. Różnorodność ekosystemów i ich ogólna dostępność czyni Nadleśnictwo Andrychów interesującym i przyjaznym dla wszystkich miłośników przyrody. W szczególności na uwagę zasługują tu i są godne obejrzenia:

  • Rezerwat leśny "Madohora" w leśnictwie Rzyki
    (bór wysokogórski),
  • Rezerwat leśny "Przeciszów" w leśnictwie Polanka Wielka
    (las grądowy),
  • Rezerwat leśny "Żaki" w leśnictwie Polanka Wielka
    (lasy nizinne),
  • Rezerwat leśny "Buczyna na Zasolnicy" w leśnictwie Zasolnica (buczyna karpacka).

          Prócz wyżej wymienionych obiektów, na terenie nadleśnictwa znajduje się 9 pomników przyrody, a wśród nich wspaniała lipa, jawor, wiąz górski i czereśnie. Są także wychodnie skał!!!

          Podkreśleniem naturalnych walorów przyrodniczo-krajobrazowych nadleśnictwa jest istnienie zasobów wodnych w postaci strumieni, potoków, stawów i innych akwenów (jezioro międzybrodzkie, zbiornik czaniecki). Wody te w dużym stopniu podnoszą atrakcyjność andrychowskiego nadleśnictwa!

          Andrychowskie lasy są piekne, zdrowe i przyjazne ludziom. Zapraszamy więc do nich wszystkich szukających ciszy i spokoju, a takze żądnych estetycznych doznań.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Sprzedaż drewna

Sprzedaż drewna

   

Warunki sprzedaży drewna

 

1. Zakupionego drewna nie wolno nabywcy zabierać bez uprzedniego doręczenia asygnaty miejscowym organom administracji leśnej oraz bez uzyskania adnotacji o wydaniu drewna.

 

2. Wywóz z lasów i magazynów otwartych (składowisk leśnych, przy drogach leśnych i przy torowiskach kolejowych) odbywa się w wyznaczonych dniach i godzinach drogami wskazanymi przez wydającego materiał.

 

3. Nabywcę obowiązuje termin wywozu podany na asygnacie. W razie niemożności wywozu w oznaczonym terminie, nabywca winien zgłosić się do leśnictwa (składnicy) w celu wyznaczenia nowego terminu. Po tym terminie administracja leśna nie odpowiada za zakupiony materiał, a nabywca nie może rościć do sprzedawcy pretensji, co do pogorszenia stanu jakościowego, częściowej lub nawet całkowitej kradzieży zakupionego produktu, itp.

 

4. Kupujący może zlecić odbiór drewna innej osobie/przewoźnikowi. Odbiór następuje wtedy na podstawie stosownego upoważnienia.

 

5. Sprzedaż odbywa się tylko w kancelariach leśnictw. Płatność możliwa tylko gotówką.

 

UWAGA! Od 1 stycznia 2020 roku zgodnie z art. 106 b ust. 5 ustawy o vat w przypadku sprzedaży na rzecz podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą wystawienie faktury do paragonu będzie możliwe tylko na podstawie paragonu, na którym znajduje się NIP nabywcy. O zamiarze nabycia faktury należy poinformować przed dokonaniem zakupu.