Program "Zanocuj w lesie"

Program „Zanocuj w lesie” w Nadleśnictwie Andrychów

Chcesz przeżyć przygodę w Beskidzie Małym, obcować z naturą i podziwiać piękne widoki na góry i jeziora? Nadleśnictwo Andrychów zaprasza miłośników bushcraftu i surwiwalu, ale też po prostu ludzi którzy chcą przenocować w lesie "na dziko", bez specjalnej infrastruktury, na nocleg w jednym z trzech leśnictw: Łękawica, Roztoka i Międzybrodzie. Dokładną lokalizację znajdziesz na poniższej mapie (klikając w poniższą grafikę otworzy się mapa on-line). W miesiącu listopad ze względu na prace prowadzone w Leśnictwie Łękawica z programu jest wyłączony oddz. 167b:


Lokalizacja widoczna jest również na mapie oraz z poziomu aplikacji Mbdl [link] (android) lub [link] iPhone (IOS), z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

 

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. Regulaminem korzystania z obszaru (dostępny w załączniku na dole strony);
  2. Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem;
  3. Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu http://www.czaswlas.pl/bezpieczenstwo-w-turystyce
  4. Informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Zakaz wstępu oznaczają żółte tablice ostrzegawcze ustawione w terenie, na drogach i szlakach w rejonie prac;
  5. W okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!  Terminy polowań zbiorowych znajdziesz na stronach kół łowieckich (Koło Łowieckie Knieja w Wadowicach www.kniejawadowice.pl, Koło Łowieckie „Cietrzew” w Mucharzu www.cietrzew.eu) oraz stronach gmin (Koło Łowieckie „Porąbka” w Porąbce www.porabka.pl, Koło Łowieckie „Beskid” w Żywcu www.czernichow.finn.pl );
  6. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza (dostępny w załączeniu na dole strony) oraz przesłanie go na adres andrychow@katowice.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.
  7. Na terenie Nadleśnictwa Andrychów dopuszcza się użytkowanie kuchenek gazowych przez cały rok, zgodnie z pkt. 16 Regulaminu korzystania z obszarów objętych Programem "Zanocuj w lesie".

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Agata Bies - agata.bies@katowice.lasy.gov.pl

  • 533 722 259 (preferowany kontakt mailowy)

 

Nadleśnictwo Andrychów przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i survival. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i survivalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Rośliny i zwierzęta chronione i rzadkie

Rośliny i zwierzęta chronione i rzadkie

Chronione i rzadkie gatunki roślin i zwierząt

Chronione i rzadkie gatunki roślin występujące w lasach Nadleśnictwa Andrychów to m.in.: wawrzynek wilczełyko, podrzeń żebrowiec, parzydło leśne, śnieżyczka przebiśnieg, cieszynianka wiosenna czy lilia złotogłów. Świat zwierząt reprezentowany jest przez ssaki takie jak jelenie, sarny, dziki, lisy, zające, borsuki, kuny leśne, wydry i bobry. Występuje też wiele gatunków ptaków: jarząbki, kruki, jastrzębie, myszołowy, sowy; rzadkie owady np. kozioróg bukowiec, oraz różne gatunki żab, traszek i węży. W górskiej części nadleśnictwa spotkać można duże drapieżniki – wilka, rysia a czasem też niedźwiedzia.