Asset Publisher Asset Publisher

Natura 2000

Natura 2000 jest najmłodszą z form ochrony przyrody, wprowadzoną w 2004 roku w Polsce jako jeden z obowiązków związanych z przystąpieniem naszego kraju do Unii Europejskiej.
W terytorialnym zasięgu działania Nadleśnictwa Andrychów wyznaczono po trzy OSO (obszary specjalnej ochrony wyznaczane na podstawie dyrektywy ptasiej, tzw. obszary „ptasie") oraz  SOO (specjalne obszary ochrony wyznaczane na podstawie dyrektywy siedliskowej, tzw. obszary „siedliskowe"). Są to kolejno:

PLB120004 Dolina Dolnej Soły
W ostoi występuje co najmniej 13 gatunków ptaków z Załącznika I Dyrektywy Ptasiej, 4 gatunki z Polskiej Czerwonej Księgi (PCK) : bączek, białowąs, ślepowron, bąk

PLB120005 Dolina Dolnej Skawy
W ostoi występuje co najmniej 16 gatunków ptaków z Załącznika I Dyrektywy Ptasiej, 6 gatunków z Polskiej Czerwonej Księgi (PCK). bączek, podgorzałka, ślepowron, rybitwa białoskrzydła, rybitwa białowąsa.

PLB120009 Stawy w Brzeszczach
W ostoi występuje co najmniej 14 gatunków ptaków z Załącznika I Dyrektywy Ptasiej, 5 gatunków z Polskiej Czerwonej Księgi (PCK): bączek, czapla purpurowa, rybitwa białowąsa, ślepowron.

PLH240023 Beskid Mały
Alpejski- Największy i najlepiej wykształcony kompleks kwaśnych buczyn górskich w Karpatach. Prócz tego występują tu świerczyna górnoreglowa (na krańcach swego zasięgu geograficznego), unikatowa jaworzyna miesięcznicowa oraz świerczyny na torfie.

PLH120060 Cedron
Kontynentalny- Obszar obejmuje fragment doliny potoku Cedron wzdłuż brzegów którego ciągną się wąskim pasem zarośla i zadrzewienia o charakterze łęgowym oraz ziołorośla.
Zinwentaryzowano tu unikatowy zespół zwierząt wodnych, charakterystyczny dla podgórskich rzek z najliczniejszą w całym województwie małopolskim populacją małży skójki gruboskorupkowej (Unio crassus).

PLH120083 Dolna Soła
Kontynentalny- Obszar obejmuje dolną Sołę od mostu drogowego w Kętach. Dominują tu łęgi wierzbowo-topolowe. Na terenie tym pospolicie występuje kumak nizinny, który do rozrodu wykorzystuje nie tylko trwałe stanowiska (pobliskie stawy), ale również doły powyrobiskowe w rzece, czy też zagłębienia okresowo wypełnione wodą.

Obszar Dolna Soła położony jest poza gruntami zarządzanymi przez nadleśnictwo.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Sprzedaż drewna

Sprzedaż drewna

   

Warunki sprzedaży drewna

 

1. Zakupionego drewna nie wolno nabywcy zabierać bez uprzedniego doręczenia asygnaty miejscowym organom administracji leśnej oraz bez uzyskania adnotacji o wydaniu drewna.

 

2. Wywóz z lasów i magazynów otwartych (składowisk leśnych, przy drogach leśnych i przy torowiskach kolejowych) odbywa się w wyznaczonych dniach i godzinach drogami wskazanymi przez wydającego materiał.

 

3. Nabywcę obowiązuje termin wywozu podany na asygnacie. W razie niemożności wywozu w oznaczonym terminie, nabywca winien zgłosić się do leśnictwa (składnicy) w celu wyznaczenia nowego terminu. Po tym terminie administracja leśna nie odpowiada za zakupiony materiał, a nabywca nie może rościć do sprzedawcy pretensji, co do pogorszenia stanu jakościowego, częściowej lub nawet całkowitej kradzieży zakupionego produktu, itp.

 

4. Kupujący może zlecić odbiór drewna innej osobie/przewoźnikowi. Odbiór następuje wtedy na podstawie stosownego upoważnienia.

 

5. Sprzedaż odbywa się tylko w kancelariach leśnictw. Płatność możliwa tylko gotówką.

 

UWAGA! Od 1 stycznia 2020 roku zgodnie z art. 106 b ust. 5 ustawy o vat w przypadku sprzedaży na rzecz podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą wystawienie faktury do paragonu będzie możliwe tylko na podstawie paragonu, na którym znajduje się NIP nabywcy. O zamiarze nabycia faktury należy poinformować przed dokonaniem zakupu.