Asset Publisher Asset Publisher

Wystawa plenerowa IPN „Ojcowie Niepodległości”

Nadleśnictwo Andrychów zaprasza od 17 listopada do 6 grudnia w godzinach od 8 do 14 na wystawę plenerową IPN o nazwie „Ojcowie Niepodległości”. Wystawa zlokalizowana jest na ogólnodostępnych terenach rekreacyjnych przy siedzibie nadleśnictwa w Andrychowie ul. Słowackiego 2e. Wejście znajduje się od strony parkingu przy basenie.

Ponad 6 tys. kilometrów w województwach śląskim i opolskim a także części świętokrzyskiego i Małopolski  przemierzy w ciągu najbliższych dwóch lat wystawa plenerowa IPN „Ojcowie Niepodległości”. Odwiedzi każde z 38 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Jej pierwszym przystankiem jest Nadleśnictwo Siewierz, kolejnym będzie– Nadleśnictwo Andrychów.

Odbudowa państwa polskiego po 123 latach niewoli była wydarzeniem przełomowym. Wysiłek wielu Polaków, trud i ofiara poniesiona na frontach I wojny światowej oraz aktywne działania dyplomatyczne doprowadziły do narodzenia się II Rzeczypospolitej. Liderami tego procesu byli tytułowi Ojcowie Niepodległości.

Wśród bohaterów wystawy jest artysta, są dyplomaci, żołnierze i politycy, a także działacze społeczni. Reprezentowali różne poglądy polityczne, różnili się przynależnością społeczną i religią, urodzili się pod różnymi zaborami. Mimo to potrafili zjednoczyć się wokół jednego, nadrzędnego celu: NIEPODLEGŁOŚCI. Nie oznaczało to, że we wszystkim byli zgodni i we wszystkim wzorowo współdziałali. Pozostali wierni własnym poglądom, ale wykorzystując sprzyjające warunki zewnętrzne, poprowadzili Polaków ku WOLNOŚCI.

 

Autorzy wystawy: dr Zofia Fenrych, Mateusz Lipko

 

Wystawa plenerowa IPN "Ojcowie Niepodległości"

Wystawa plenerowa IPN "Ojcowie Niepodległości"

 

Wystawa plenerowa IPN "Ojcowie Niepodległości"

 

Wystawa plenerowa IPN "Ojcowie Niepodległości"

 

 

 

Współpraca: Grzegorz Czapski, Maciej Frycz, Paweł Miedziński, Magdalena Ruczyńska, dr Paweł Skubis, prof. Włodzimierz Suleja

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!