Asset Publisher Asset Publisher

Pozyskanie

Drewno z Nadleśnictwa Andrychów…

…to drewno pozyskiwane na podstawie obowiązującego planu urządzania lasu (sporządzany jest na 10 lat) z drzewostanów trwale i zrównoważenie zagospodarowanych co potwierdza certyfikat międzynarodowy PEFC.

Nadleśnictwo Andrychów, corocznie, dostarcza odbiorcom ok. 60 tys.m3 drewna wielu gatunków – to cecha naszych bioróżnorodnych lasów.

Cięcia są wyznaczane ze względów hodowlanych które warunkują prawidłowy wzrost i dalszy rozwój drzewostanów. Dzięki temu zasobność naszych lasów stale rośnie.

Najwięcej, bo ok. 43% stanowi surowiec bukowy oraz świerkowy (ok. 15%). W dalszej kolejności pozyskiwana jest sosna, brzoza, dąb, modrzew, jodła oraz cała gama gatunków których roczna wielkość użytkowania waha się od kilku do kilkuset m3 (daglezja, sosna wejmutka, sosna czarna, sosna Banksa , grab, jawor, jesion, olsza, osika, robinia, lipa, wierzba, topola, czereśnia).

Drewno pozyskane na terenie Nadleśnictwa Andrychów trafia głównie do przedsiębiorstw zajmujących się dalszym przerobem tego surowca: tartaków, fabryk mebli oraz zakładów stolarskich (ok. 75-80%). Pozostałą część zakupują odbiorcy indywidualni – głównie w celach opałowych.

Wszelkie prace w lesie, w tym prace związane z użytkowaniem lasu, zlecane są zakładom usług leśnych. To najczęściej firmy lokalne, wyposażone w specjalistyczny sprzęt pozwalający na wykonanie prac zgodnie ze sztuka leśną.

 

Użytkowanie lasu to nie tylko pozyskanie drewna, to również zbiór owoców runa leśnego oraz grzybów na które to zbiory andrychowscy leśnicy zapraszają wszystkich serdecznie.   


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Sprzedaż drewna

Sprzedaż drewna

   

Warunki sprzedaży drewna

 

1. Zakupionego drewna nie wolno nabywcy zabierać bez uprzedniego doręczenia asygnaty miejscowym organom administracji leśnej oraz bez uzyskania adnotacji o wydaniu drewna.

 

2. Wywóz z lasów i magazynów otwartych (składowisk leśnych, przy drogach leśnych i przy torowiskach kolejowych) odbywa się w wyznaczonych dniach i godzinach drogami wskazanymi przez wydającego materiał.

 

3. Nabywcę obowiązuje termin wywozu podany na asygnacie. W razie niemożności wywozu w oznaczonym terminie, nabywca winien zgłosić się do leśnictwa (składnicy) w celu wyznaczenia nowego terminu. Po tym terminie administracja leśna nie odpowiada za zakupiony materiał, a nabywca nie może rościć do sprzedawcy pretensji, co do pogorszenia stanu jakościowego, częściowej lub nawet całkowitej kradzieży zakupionego produktu, itp.

 

4. Kupujący może zlecić odbiór drewna innej osobie/przewoźnikowi. Odbiór następuje wtedy na podstawie stosownego upoważnienia.

 

5. Sprzedaż odbywa się tylko w kancelariach leśnictw. Płatność możliwa tylko gotówką.

 

UWAGA! Od 1 stycznia 2020 roku zgodnie z art. 106 b ust. 5 ustawy o vat w przypadku sprzedaży na rzecz podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą wystawienie faktury do paragonu będzie możliwe tylko na podstawie paragonu, na którym znajduje się NIP nabywcy. O zamiarze nabycia faktury należy poinformować przed dokonaniem zakupu.