Asset Publisher Asset Publisher

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

 

Instrukcja urządzania lasu


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Podsumowanie Mistrzostw Polski Leśników w Maratonie MTB

Podsumowanie Mistrzostw Polski Leśników w Maratonie MTB

W dniu 26 września 2020 roku w Rzykach odbył się Maraton Rowerowy Cyklokarpaty w ramach którego odbyły się również Mistrzostwa Polski Leśników w Maratonie MTB. Zawody odbyły się pod honorowym patronatem Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych w ramach Finałowej Edycji Maratonów Rowerowych CYKLOKARPATY.

Rowerzyści startujący w dystansie MEGA (39,14km) ruszyli o 11:00 spod hotelu Czarny Groń, druga grupa zawodników startująca na dystansie HOBBY (24,31km) wystartowali niecałą godzinę później.

Łącznie uczestników było niespełna 350, z czego w Klasyfikacji Leśników wystartowały 4 panie oraz 16 panów. O złożoności i trudności trasy niech świadczy fakt, że aż 23 osoby nie ukończyły trasy.

Dlatego tym bardziej gratulujemy wszystkim uczestnikom, a w szczególności Pani Agacie Lichockiej oraz Panu Mateuszowi Nowickiemu, którzy to zdobyli pierwsze miejsca w swoich kategoriach!

Pełne wyniki znajdują się na stronie https://system.timedo.pl

W trakcie trwania całych zawodów mieliśmy możliwość i przyjemność przedstawić działalność Lasów Państwowych jak i naszego Nadleśnictwa osobom zainteresowanym. Nasze stoisko było aktywne od otwarcia biura zawodów aż po sam koniec imprezy sportowej.

Jeszcze raz gratulujemy wszystkim uczestnikom ogromnej wytrwałości i życzymy kolejnych sukcesów w tej fantastycznej dyscyplinie!

 

Linki z wynikami:

Kategoria OPEN Hobby: https://system.timedo.pl/pl/publiczny/wyniki/397/k/6100/kategoria

Kategoria OPEN MEGA: https://system.timedo.pl/pl/publiczny/wyniki/397/k/6116/kategoria

Kategoria Leśnicy Hobby (Panie): https://system.timedo.pl/pl/publiczny/wyniki/397/k/6270/kategoria

Kategoria Leśnicy MEGA (Panowie): https://system.timedo.pl/pl/publiczny/wyniki/397/k/6269/kategoria