Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

 Na terenie Nadleśnictwa Andrychów znajdują się cztery leśne rezerwaty przyrody :
1.      Madohora o pow. 38,20 ha - położony w przyszczytowej partii góry Madohora zwanej Łamaną Skałą. W zasięgu działania Nadleśnictwa Andrychów znajduje się północna jego część. Utworzony został w roku 1960 z inicjatywy prof. Szafera. Szczyt Madohory stanowią wychodnie piaskowca i zlepieńca istebniańskiego, stanowiącego dogodne podłoże do występowania gatunków charakterystycznych dla siedliska boru wysokogórskiego. Niższe polożenia rezerwatu to buczyna karpacka związana z glebami powstałymi z bogatszych warstw godulskich.
 
2.      Przeciszów o pow. 85,13 ha - najmłodszy z rezerwatów położonych na terenie Nadleśnictwa Andrychów. Utworzony został w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych dla zachowania wielogatunkowego lasu grądowego. Rezerwat jest enklawą roślinności leśnej polożoną wśród gruntów rolnych.
3.    Żaki o pow. 11,84 ha - podobny w charkterze do poprzedniego i podobnie jak Przeciszów położony w dolinie Wisły i bezpośrednim jej sąsiedztwie. Podłoże gleb stanowią utwory akumulacji rzecznej.
4.      Buczyna na Zasolnicy o pow. 16,65 ha - utworzony ze względu na zbliżony do naturalnego charakter występujących tu drzewostanów bukowych. Oprócz walorów przyrodniczych posiada walory krajobrazowe. Stok z litą buczyną wyrastający jak gdyby z równiny widoczny jest z drogi z Kobiernic do Żywca.
 

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Rośliny i zwierzęta chronione i rzadkie

Rośliny i zwierzęta chronione i rzadkie

Chronione i rzadkie gatunki roślin i zwierząt

Chronione i rzadkie gatunki roślin występujące w lasach Nadleśnictwa Andrychów to m.in.: wawrzynek wilczełyko, podrzeń żebrowiec, parzydło leśne, śnieżyczka przebiśnieg, cieszynianka wiosenna czy lilia złotogłów. Świat zwierząt reprezentowany jest przez ssaki takie jak jelenie, sarny, dziki, lisy, zające, borsuki, kuny leśne, wydry i bobry. Występuje też wiele gatunków ptaków: jarząbki, kruki, jastrzębie, myszołowy, sowy; rzadkie owady np. kozioróg bukowiec, oraz różne gatunki żab, traszek i węży. W górskiej części nadleśnictwa spotkać można duże drapieżniki – wilka, rysia a czasem też niedźwiedzia.