Asset Publisher Asset Publisher

Nadleśnictwo Andrychów działa w strukturach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Położone jest na terenie dwóch województw: śląskiego i małopolskiego. Prowadzi gospodarkę leśną na powierzchni 12004 hektarów, a także nadzoruje inne niż Skarbu Państwa lasy (ok. 9,6 tyś. ha).                                            

         Andrychowskie lasy w ponad 50% tworzą gatunki liściaste (buk, dąb, jawor, jesion, olsza, brzoza, grab, czereśnia). Pozostała część przypada na świerk, jodłę, sosnę, modrzew, daglezję. W lasach tych obserwuje się olbrzymią różnorodność siedlisk i gatunków.
Z roślin zielnych na szczególną uwagę zasługują storczyki, skrzypy, wawrzynek wilczełyko, cieszynianka. Podobnie jak flora, bardzo bogata jest też fauna. Z ciekawych zwierząt żyją tu: jelenie, dziki, lisy, jenoty, borsuki, bobry, jarząbki, jastrzębie, sowy, różne gatunki żab, traszek i węży oraz bardzo licznie występująca salamandra plamista. Pojawia się czasami niedźwiedź, wilk i ryś. Różnorodność ekosystemów i ich ogólna dostępność czyni Nadleśnictwo Andrychów interesującym i przyjaznym dla wszystkich miłośników przyrody. W szczególności na uwagę zasługują tu i są godne obejrzenia:

  • Rezerwat leśny "Madohora" w leśnictwie Rzyki
    (bór wysokogórski),
  • Rezerwat leśny "Przeciszów" w leśnictwie Polanka Wielka
    (las grądowy),
  • Rezerwat leśny "Żaki" w leśnictwie Polanka Wielka
    (lasy nizinne),
  • Rezerwat leśny "Buczyna na Zasolnicy" w leśnictwie Zasolnica (buczyna karpacka).

          Prócz wyżej wymienionych obiektów, na terenie nadleśnictwa znajduje się 9 pomników przyrody, a wśród nich wspaniała lipa, jawor, wiąz górski i czereśnie. Są także wychodnie skał!!!

          Podkreśleniem naturalnych walorów przyrodniczo-krajobrazowych nadleśnictwa jest istnienie zasobów wodnych w postaci strumieni, potoków, stawów i innych akwenów (jezioro międzybrodzkie, zbiornik czaniecki). Wody te w dużym stopniu podnoszą atrakcyjność andrychowskiego nadleśnictwa!

          Andrychowskie lasy są piekne, zdrowe i przyjazne ludziom. Zapraszamy więc do nich wszystkich szukających ciszy i spokoju, a takze żądnych estetycznych doznań.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Po raz drugi #sadziMY z prezydentem

Po raz drugi #sadziMY z prezydentem

Lasy i drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie nas wszystkich. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt.

Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec, drewno, tworzący domy również dla nas. Polscy leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew.

Mimo że czasem wysiłek wielu pokoleń niszczą klęski żywiołowe, sadzenie trwa i lasów w Polsce stale przybywa. Zajmują one już blisko jedną trzecią powierzchni naszego kraju. Drzewa są jednak potrzebne wszędzie tam, gdzie żyjemy, nie tylko w lesie.

 

 

Dzięki inicjatywie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Pierwszej Damy teraz wszyscy mogą z łatwością posadzić własne drzewo. Przyłącz się do ogólnopolskiej akcji #sadziMY i posadź własne drzewko!

 

Już 18-go września zapraszamy serdecznie do siedziby Nadleśnictwa Andrychów przy ul. Juliusza Słowackiego 2e w Andrychowie po odbiór bezpłatnych sadzonek drzew leśnych! Każdy będzie mógł otrzymać drzewko. Akcja będzie trwać od godz. 09:00 do godz. 15:00 lub do wyczerpania zapasu!

 

 

Sadzonki będą rozdawane 18 września  w siedzibach wszystkich  430 nadleśnictw oraz 17 regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Polsce. Dla wszystkich chętnych przygotowaliśmy łącznie aż milion sadzonek.

Tego samego dnia akcję oficjalnie zainaugurują Prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, którzy wezmą udział w odnawianiu powierzchni na terenie leśnictwa Zdroje w Nadleśnictwie Lipusz, najbardziej zniszczonym przez „huragan 100-lecia” w sierpniu 2017 r.

Huragan 100-lecia był największym takim kataklizmem w historii Lasów Państwowych. W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. nawałnica połamała i wywróciła miliony drzew na powierzchni ok. 70 tys. ha w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę, Kujawy po Kaszuby.  Obszar zniszczeń w lasach odpowiadał wielkością całej aglomeracji warszawskiej.

Lasy Państwowe uprzątnęły już niemal cały teren zniszczony przez wiatr. Pracowało przy tym ponad 1200 leśników i ok. 4 tys. pracowników prywatnych firm usług leśnych oraz kilkaset maszyn leśnych. Dziś przyszedł czas na odtworzenie zniszczonych lasów. W najbliższych latach leśnicy posadzą tam blisko 220 mln nowych drzew.

Para Prezydencka wspólnie między innymi z pracownikami administracji publicznej, harcerzami, żołnierzami, strażakami, pracownikami Lasów Państwowych, na powierzchni blisko 6,5 ha posadzi 64 tys. nowych drzew.