Asset Publisher Asset Publisher

Nadleśnictwo Andrychów działa w strukturach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Położone jest na terenie dwóch województw: śląskiego i małopolskiego. Prowadzi gospodarkę leśną na powierzchni 12004 hektarów, a także nadzoruje inne niż Skarbu Państwa lasy (ok. 9,6 tyś. ha).                                            

         Andrychowskie lasy w ponad 50% tworzą gatunki liściaste (buk, dąb, jawor, jesion, olsza, brzoza, grab, czereśnia). Pozostała część przypada na świerk, jodłę, sosnę, modrzew, daglezję. W lasach tych obserwuje się olbrzymią różnorodność siedlisk i gatunków.
Z roślin zielnych na szczególną uwagę zasługują storczyki, skrzypy, wawrzynek wilczełyko, cieszynianka. Podobnie jak flora, bardzo bogata jest też fauna. Z ciekawych zwierząt żyją tu: jelenie, dziki, lisy, jenoty, borsuki, bobry, jarząbki, jastrzębie, sowy, różne gatunki żab, traszek i węży oraz bardzo licznie występująca salamandra plamista. Pojawia się czasami niedźwiedź, wilk i ryś. Różnorodność ekosystemów i ich ogólna dostępność czyni Nadleśnictwo Andrychów interesującym i przyjaznym dla wszystkich miłośników przyrody. W szczególności na uwagę zasługują tu i są godne obejrzenia:

  • Rezerwat leśny "Madohora" w leśnictwie Rzyki
    (bór wysokogórski),
  • Rezerwat leśny "Przeciszów" w leśnictwie Polanka Wielka
    (las grądowy),
  • Rezerwat leśny "Żaki" w leśnictwie Polanka Wielka
    (lasy nizinne),
  • Rezerwat leśny "Buczyna na Zasolnicy" w leśnictwie Zasolnica (buczyna karpacka).

          Prócz wyżej wymienionych obiektów, na terenie nadleśnictwa znajduje się 9 pomników przyrody, a wśród nich wspaniała lipa, jawor, wiąz górski i czereśnie. Są także wychodnie skał!!!

          Podkreśleniem naturalnych walorów przyrodniczo-krajobrazowych nadleśnictwa jest istnienie zasobów wodnych w postaci strumieni, potoków, stawów i innych akwenów (jezioro międzybrodzkie, zbiornik czaniecki). Wody te w dużym stopniu podnoszą atrakcyjność andrychowskiego nadleśnictwa!

          Andrychowskie lasy są piekne, zdrowe i przyjazne ludziom. Zapraszamy więc do nich wszystkich szukających ciszy i spokoju, a takze żądnych estetycznych doznań.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

nadzór nad lasami NIEPAŃSTWOWYMI

nadzór nad lasami NIEPAŃSTWOWYMI

Lasy prywatne stanowią około 17 procent lasów w Polsce. Biorąc pod uwagę politykę zwiększania lesistości, należy się spodziewać, że powierzchnia lasów niepaństwowych będzie rosła i w niedalekiej przyszłości może stanowić 20 procent ogólnej powierzchni leśnej kraju.

     Obowiązki i prawa właścicieli lasów wynikają z postanowień ustawy o lasach. Gospodarowanie w lasach prywatnych prowadzone jest przez właścicieli według uproszczonego planu urządzenia lasu lub decyzji starosty wydanej na podstawie inwentaryzacji stanu lasów. Dokumenty te określają także wielkość dopuszczalnego pozyskania drewna na danym terenie. Nadzór nad prowadzoną gospodarką leśną w lasach prywatnych sprawuje starosta. Ponad 70 procent starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych.

     Zgodnie z przepisami ustawy o lasach Lasy Państwowe zobowiązane są służyć radą i pomocą prywatnym właścicielom lasów w prowadzeniu gospodarki leśnej.

     Nadleśnictwo Andrychów sprawuje nadzór nad lasami niepaństwowymi na zlecenie starostw powiatowych, w ramach 5 obwodów nadzorczych, obejmujących 9654,4 ha. Sprawy sprawowania nadzoru nad lasami prywatnymi regulują porozumienia w sprawie powierzenia przez starostę spraw z zakresu nadzoru nad gospodarką leśną w lasach nie stanowiących własności Skarbu Państwa zawarte pomiędzy:

 

1. Starostą Powiatu Wadowickiego a Nadleśniczym Nadleśnictwa Andrychów, które dotyczy 7736 ha lasów.

2. Starostą Powiatu Bielskiego a Nadleśniczym Nadleśnictwa Andrychów, które dotyczy 821,7 ha lasów.

3. Starostą Powiatu Oświęcimskiego a Nadleśniczym Nadleśnictwa Andrychów, które dotyczy 1096,7 ha lasów.